Dňa 23.10. 2014 sme sa zúčastnili v rámci odborného výcviku veľmi zaujímavej exkurzie v obci Pukanec. Touto exkurziou sme zavŕšili naše putovanie za tradičnými remeslami v našom regióne. Pukanec nás od začiatku lákal svojou bohatou históriou a tradičnými remeslami. Na mieste nás už čakala sprievodkyňa, pracovníčka obecného úradu p. Gembešová, ktorá nás počas celého dňa sprevádzala po pamiatkach obce. Ako prvé sme videli pozostatky starovekého opevnenia, ktoré kedysi slúžilo na obranu pred nájazdmi Turkov. Neskôr sme sa presunuli do rímsko-katolíckeho kostola sv. Mikuláša, kde nás už čakal mladý študent, ktorý nám o tomto kostole porozprával veľa zaujímavostí. Azda najviac nás zaujala informácia o novo zreštaurovanom drevenom oltári, ktorý pochádza z roku 1488. Následne sme sa presunuli do múzea, kde sme mali možnosť vidieť expozíciu najstaršej histórie obce Pukanec, rozvoj baníctva, remesiel – hrnčiarskeho, krajčírskeho, obuvníckeho, tkáčskeho, zlatníckeho, vinárskeho, kolárskeho, interiér kuchyne a meštianskej izby. Súčasťou múzea je aj expozícia o 1.va 2. svetovej vojne a osobnostiach obce. Po exkurzii v múzeu nás čakala posledná prehliadka a to hrnčiarske múzeum J. Franka. Tu nám hrnčiari už 9. generácie ukázali, aká náročná je práca hrnčiara a predstavili nám spôsob výroby hrnčiarskych výrobkov v minulosti a dnes. Taktiež sme mali možnosť vidieť rôzne hrnčiarske výrobky ako napr. džbány, poháre, taniere, dekoračné predmety. Exkurzia bola veľmi zaujímavá a doplnila naše vedomosti o tradičných remeslách v našom blízkom okolí.
Katarína Ludhová, 4.B 03.11.2014

DOD v škole 13. - 14.12.2018