V dnešnom uponáhľanom svete sa málokto z nás zamýšľa nad pôvodom vecí okolo nás. Preto sme uvítali možnosť získať informácie o histórii tradičných remesiel na hodinách regionálnej histórie a ešte viac nás potešila možnosť zoznámiť sa s nimi v rámci exkurzií. Tie budeme postupne absolvovať v rámci odborného výcviku. Začali sme tradične - pri zdroji cenných historických informácií v Štátnom archíve Nitra, pobočka Levice. Dňa 9.10.2014 sme sa zúčastnili v rámci odborného výcviku prezentácie o vinohradníctve. Boli sme oboznámení s históriou vinohradníctva a starými tradíciami vinárstva v našom regióne. Dostali sme podrobné informácie o starých vínnych pivniciach ako aj o spôsobe života vtedajšieho obyvateľstva na vidieku. Dr. Bátovská nám predstavila obce, v ktorých je tradícia vinohradníctva hlboko zakorenená: Rybník, Hronské Kosihy, Devičany, Pečenice, Bátovce, Čajkov, Pukanec a ďalšie. Nechýbali ani sprievodcovské informácie o týchto dedinách a každoročných tradičných akciách, ktoré sa v nich konajú. V mestskom archíve sme mali možnosť vidieť starú kroniku, v ktorej boli vedené záznamy z minulosti už od 18. storočia. Dostali sme rôzne tipy na exkurzie zamerané na problematiku tradičných remesiel v regióne. V poradí druhou aktivitou našej triedy zameranou na sledovanie zachovávania tradícií a tradičných remesiel bude prieskum uskutočnený na tradičnom Levickom jarmoku.
Študenti 4.B triedy, študijný odbor PM 03.11.2014

DOD v škole 13. - 14.12.2018