Exkurzia v Hronskom Beňadiku

Dňa 22.6.2016 sa žiaci 1.B  triedy zúčastnili  exkurzie v rámci odborného výcviku v kláštore a kostole v Hronskom Beňadiku. Privítala nás pani sprievodkyňa, ktorá bola veľmi príjemná.  Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií ešte z čias Rakúsko - Uhorska, kedy bola v kláštore napísaná prvá kniha. Pod kostolom sa nachádza krypta s pozostatkami baróna Štefana Koháryho a jeho rodiny. Tento kostol vyhorel a jeho výstavba trvala viac ako 100 rokov. Nachádza sa tu taktiež jedna z najkrajších vitráží na Slovensku. Boli tu aj gotické barokové obrazy, ktoré sú už dnes odložené v múzeu v Štúrove. Sú tu aj 3 najvzácnejšie sochy, ktoré sú zhotovené z lipového dreva. Jedna z týchto sôch má pohyblivé ramená. Hlavný oltár je krídlový a dá sa zložiť. Pochádza z 15. storočia. V kostole sa nachádza Kaplnka božej krvi. Dozvedeli sme sa aj zaujímavosť, že v Hronskom Beňadiku bol založený prvý pivovar, kde vyrábali modré  pivo, ktoré používali  na riedenie atramentu. Po prehliadke kostola sme sa boli pozrieť na kontroverzný hrad novodobých rytierov, kde nás povodil jeho majiteľ- spevák a skladateľ Stanislav Pánis. Ukázal nám aj dobové kostýmy, do ktorých sme sa obliekli a odfotili  sa. Nakoniec nám na spríjemnenie dňa zaspieval.

Jessica Müllerová, 1.B

Jessica Müllerová, 1.B 28.06.2016

Plenárne rodičovské združenie:
pondelok - 24.09.2018 o 16:30
v školskej jedálni.

Po ukončení pokračujú triedne schôdzky.