Stredná odborná škola techniky a služieb, Pod amfiteátrom 7, Levice - Viac než škola
Dnes je ( ), meniny oslavuje: , zajtra .
 
SOŠ Levice Ambasádorská škola EP
JavaScript

Etiketa v zahraničí

 

Nastal deň, ktorého sme sa všetci trochu báli, keď prišli na rad naše seminárne práce zo spoločenskej komunikácie na tému „Etiketa v zahraničí“.

 

Náš prezentačný deň otvorila Maja s prezentáciou o Francúzsku. Porozprávala nám o obyvateľoch, tradíciách, ktoré sa týkajú svadobnej noci. Zaujala nás aj informácia o pomarančových kvetoch, ktoré označujú panenstvo. Porozprávala tiež o zvykoch v reštauráciách a občasnej arogancii Francúzov. 

Jessica s prezentáciou o Fínsku rozprávala veľa o obyvateľoch, národnej hrdosti, sviatkoch, zvykoch v rodine a zistili sme aj to, že pre Fínov sú veľmi dôležité kvety, lebo každá farba symbolizuje niečo iné. 

Ďalšia bola Anka s prezentáciou o Indii. Ako krajinu nám ju predstavila pekne. Zaujala nás informácia o neveste, ktorá nemáva v svadobný deň oblečené biele šaty ale červené. V Indii majú iné pozdravy ako my, chaos v doprave, iné svadobné zvyky. 

Vladko si pripravil zaujímavosti o Rumunsku. Rozprával o obyvateľoch, zvykoch vo firme a na jednaniach, o vzdelávaní, o vzťahoch k cudzincom. Aj Rumuni sú zvyknutí

na dar ako alkohol alebo kvety.

Klaudia s jej Talianskom začala základnými informáciami o krajine a obyvateľoch. Zaujímavá vec bola „bella figura“a význam módy v živote Talianov. Lakte na stole sú nezdvorilé a do väčšiny jedál dávajú vajíčka. 

Oliver s prezentáciou o Keni predstavil túto exotickú africkú krajinu. V Keni nájdete mnoho etnických skupín. Oboznámil nás s pravidlami, ktoré by sme mali dodržiavať a čo by mali nosiť oblečené ženy aj muži. Do prezentácie pridal aj fotky, aby sme si vedeli lepšie predstaviť, ako to tam vyzerá. 

Klaudia s jej prezentáciou o Dánsku predstavila ich národné jedlá. Otázka: "Ako sa máš?" je pre nich urážlivá. Tak isto každý kvet má svoju symboliku. 

Potom prišiel na rad Janko s Brazíliou. Prvé informácie boli všeobecné, oboznámil nás aj s obyvateľmi, brazílskym futbalom a napríklad o tom, že majú v Brazílii veľké rodiny. 

A je tu Španielsko, ktoré odprezentovala Lauri. Začala zaujímavosťami, dozvedeli sme sa niečo o pozdravoch a ich národnej hrdosti. Zopakovali sme si niektoré španielske slovíčka. Zaujala nás etiketa stolovania ako aj informácia, že Španieli nič nejedia bez príboru, ani len zeleninu a ovocie.

Števo nám predstavil Vietnam. Oboznámili sme sa s náboženstvami a získali veľa informácií o zvykoch a správaní obyvateľov. Deti vo Vietname musia nesmierne vyjadrovať úctu ku svojim rodičom. Dozvedeli sme sa aj, že ľudia tam sú veľmi poverčiví.
Ja (Viki) s mojou prezentáciou o Thajsku som spolužiakom porozprávala o rôznych                zvykoch v tejto usmievavej krajine orchideí, úcte ku kráľovskej rodine, pozdravoch, predstavovaní, správaní na verejnosti.

Po mne nasledovala Katka s prezentáciou o Maroku. Priblížila nám veľa zvykov, ktoré sa týkajú jedenia, nápojov a nakoniec aj rodiny. V Maroku je pečeň symbolom lásky. Muž prejavuje veľkú úctu k žene. Podľa obyvateľov Maroka je biele oblečenie považované za pohrebné oblečenie. 

Prezentačný deň ukončila Karinka so svojou prezentáciou o Japonsku. Spoznali sme kopu japonských zvykov, ich disciplinovanosť a spolupatričnosť s firmou, vzájomnú úctu, množstvo jedál a zaujímavostí, ktoré sú pre krajinu typické. 

 

Prezentačný deň bol super. Každý z nás bol pripravený predstaviť svoju prácu ako najlepšie vedel. Dozvedeli sme sa veľa nových informácii o krajinách z celého sveta, čo sa nám v budúcnosti určite zíde. Zdokonalili sme sa vo vyhľadávaní a spracovaní informácií, počítačovej grafike, geografii, osobnej prezentácii, učili sme sa dodržiavať časový limit na vystúpenie ako aj to, že takáto príležitosť si vyžaduje spoločenské oblečenie.

 

Po skončení prezentácií každý z nás označil tri práce, ktoré sa mu najviac páčili. Výsledné poradie je nasledovné:

1. miesto Viktória Kuciaková – Thajsko

2. miesto Katarína Kozelnická – Maroko

3. miesto Karin Kováčová – Japonsko

                 Janko Morvay - Brazília

 

Nielen víťazi, ale aj všetci zapojení sme získali sladkú odmenu. Hoci sme sa na  začiatku báli, nakoniec to vôbec nebolo také strašné, ako sme si mysleli a sme veľmi vďační za takýto prezentačný deň.

 

 

Viki Kuciaková, Karin Kováčová

                        1.B pracovník marketingu

 

Viki Kuciaková, Karin Kováčová 1.B pracovník marketingu 07.06.2016
PRE ŠTUDENTOV
OZNAMY

DOD v škole 13. - 14.12.2018

Riaditeľské voľno
dňa 14.12.2018 (piatok)„Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje“

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

ESF a EFRR


Naša škola kliká zodpovedne.sk

eea grants

detsky fond cloetta