25.11. 2013 sme v rámci odborného výcviku privítali v našej škole odborníka z praxe CR, ktorým bol pán Ing. Pavol Sidó, spolumajiteľ cestovnej agentúry Dekampo v Leviciach. Náš hosť si najskôr zaspomínal na svoje začiatky, keď už v našom veku chcel pracovať v CK/CA a neskôr ako vysokoškolák praxoval 3 mesiace v CA Dekampo. Vysvetlil nám podstatu práce cestovných kancelárií a cestovných agentúr na Slovensku.

Potom nám predstavil svoju cestovnú agentúru a jej aktivity:
    * De Campo (tal.) – z dediny, dedinčan
    * 18. rok na trhu
    * "kamenný" predaj – majú pobočku v meste (objednávka osobne, nie len cez internet)
    * internetový predaj
    * patria medzi TOP 20 agentúr na Slovensku
    * predávajú provízne zájazdy do celého sveta
    * možnosť dovolenkovať ,,na splátky“
    * predaj leteniek, autobusových cestovných lístkov, cestovného poistenia, vstupeniek na koncerty a kultúrne podujatia
    * pobytové a poznávacie zájazdy, exotické zájazdy
    * najväčší príjem je z predaja letných dovoleniek (80%), nasledujú exotické dovolenky (15%) a zimné dovolenky (5%).

Pán Sidó viackrát zdôraznil, že pracovník v CK/CA musí vedieť komunikovať so zákazníkmi trpezlivo a vždy s úsmevom. Keďže provízne podmienky cestovných kancelárií sú viac-menej rovnaké, cestovné agentúry si môžu len obmedzene konkurovať: poskytovať veľa a kvalitných informácií, resp. ponúkať klientom nejaké bonusy. Dôležité sú aj recenzie, ktoré klienti napíšu. Zákazníka treba pripraviť na to, kam cestuje, aby nevznikli sklamania a sťažnosti.

Náš hosť nám ďalej opísal priebeh objednávania zájazdu alebo pobytu a vysvetlil podstatu a výhody tzv. First moment a Last minute dovoleniek. Predstavil nám 5 najpredávanejších top destinácií (Turecko, Egypt, Grécko, Tunisko, Bulharsko) s dôrazom na novo objavovanú destináciu Albánsko a rast záujmu klientov o plavby na výletných lodiach.

V závere besedy odpovedal pán Sidó na naše zvedavé otázky.

Patrícia Javrová 25.11. 2013

DOD v škole 13. - 14.12.2018