Exkurzia v archíve - Stredná odborná škola, Pod amfiteátrom 7, Levice

Dňa 18.12. sme netradičným spôsobom zavŕšili odborný výcvik v tomto kalendárnom roku. Zúčastnili sme sa exkurzie v štátnom archíve, pobočka Levice. Pracovníčky archívu nás informovali o štruktúre archívov na Slovensku, ich funkcii a význame. Dozvedeli sme napr. že archívne dokumenty, ktoré sa nachádzajú práve v archíve v Leviciach, by vytvorili 5 km dlhý súvislý pás. To je naozaj úctyhodné množstvo materiálu. Najstarší dokument, ktorý tu majú, pochádza z roku 1321. Mnohé z najstarších písomností sa týkajú mesta Pukanec, ktoré bolo v minulosti slobodným kráľovským banským mestom. Z činností archívu nás zaujala aj možnosť zostaviť za pomoci archívnych dokumentov rodostrom vlastnej rodiny, ktorý obsahuje informácie o našich predkoch. Keďže je pár dní do Vianoc, pani Dr. Bátovská nám v pútavej prezentácii predstavila tradície, ktoré sa dodržiavali v minulosti v období adventu a Vianoc. Niektoré sa využívajú dodnes a iné nám boli celkom neznáme. Napríklad to, že na Sviatok sv. Lucie dievčatá a ženy vymetali husími perami kúty izieb, aby vyhnali zlé sily. V závere sme si navzájom popriali pokojné Vianoce a naša exkurzia pokračovala prehliadkou mesta Levice a výborným obedom. Príjemný deň sme zavŕšili návštevou vianočných trhov, kde sme si prezreli najmä tradičné vianočné ozdoby a niektorí získali aj tipy na vianočné darčeky.

Študenti 1.B, odbor pracovník marketingu 21.12.2017