Synagóga v Leviciach - Stredná odborná škola, Pod amfiteátrom 7, Levice

V rámci spoznávania historických pamiatok mesta a regiónu sme 20.11.2017 navštívili Synagógu v Leviciach. Zvonka nenápadná budova nás prekvapila svojou bohatou históriou , krásne zrekonštruovaným interiérom a najmä maľbami na klenbe. Synagógu postavili v roku 1883, čo dokladuje zakladacia listina, ktorú objavili robotníci v marci 2011 pri stavebných prácach. Z rozprávania rodičov a p. správcu vieme, že bola v dezolátnom stave a vďaka prostriedkom z EÚ sa navrátila aspoň čiastočne do svojej pôvodnej podoby. Slávnostné otvorenie bolo 24. apríla 2012. Jej priestory dnes už neslúžia na náboženské, ale na kultúrne účely. Organizujú sa v nej kultúrne podujatia, výstavy, koncerty vážnej hudby a v poslednom období sa v jej priestoroch uzatvárajú sobáše. V týchto dňoch je v priestoroch synagógy výstava obrazov a súťažných návrhov zameraných na rekonštrukciu KD Družba. Zaujali nás najmä tie „futuristické“, ktoré nevyhrali. Prezreli sme si aj víťazný návrh, ktorý sa veľmi podobá súčasnej podobe.
Študenti 1.B, študijný odbor pracovník marketingu 27.11.2017

Lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz