Exkurzia v Štátnom archíve Nitra, pobočka Levice - Stredná odborná škola, Pod amfiteátrom 7, Levice

Dňa 22.10.2018 sme v rámci OVY navštívili archív v Leviciach. Dnes sídli v historickej budove na Vojenskej ulici.  Dom patril v minulosti rodine Engelovej, ktorú deportovali  počas vojny do pracovných táborov. Po vojne dom obývalo viacej rodín a až neskôr, v roku 2001, sa sem presťahoval archív.

Na exkurzii sme získali  množstvo zaujímavých  odborných informácií. Napríklad to, že archív je odborné pracovisko,  ktoré preberá, eviduje,  ochraňuje a sprístupňuje archívne dokumenty. Dozvedeli sme sa, čo označujeme pojmom archívny dokument  a ako je tvorená sústava archívov na Slovensku.  Dokumentov je v archíve v Leviciach toľko, že by vytvorili reťazec dlhý 5 kilometrov.  Zaujalo nás to, že najstarší dokument pochádza z roku 1321. Pracovníčky archívu nám ukázali niekoľko druhov archívnych dokumentov, napríklad staré mapy, cechové listiny a pod. Tie vzácne sa chránili proti škodcom v kovových schránkach. Prezreli sme si aj priestory, kde sa  archívne dokumenty nachádzajú.

Druhá časť exkurzie bola venovaná tvorbe rodostromu. Je to zaujímavá a na čas náročná činnosť. Dozvedeli sme sa niekoľko internetových stránok, ktoré nám  pomôžu pri tvorbe rodostromu rodiny.

Csaba Bacsó 1.B pracovník marketingu 19.11.2018

DOD v škole 13. - 14.12.2018