Kto bol Gustáv Schoeller? - Stredná odborná škola, Pod amfiteátrom 7, Levice
Dnes je ( ), meniny oslavuje: , zajtra .
 
SOŠ Levice Ambasádorská škola EP
JavaScript

     Dňa 9.10.2017 sa žiaci 1.B triedy  študijného odboru pracovník marketingu zúčastnili v rámci OVY prednášky v mestskom parku  za účelom  bližšie spoznať  históriu Levíc a jeho  okolia.

Na mieste stretnutia  nás  už čakal pán Csaba Tolnai , riaditeľ  mládežníckeho centra  Kontakt Café a predseda Levického okrášľujúceho spolku.   Priblížil nám históriu Levíc, levického parku a najmä vplyv rodiny  Schoeller na rozvoj priemyslu a poľnohospodárstva  v regióne .

 Prednáška bola zaujímavá. Žiakom  ukázal aj fotky  kaštieľa Schoellerovcov, ktorý sa nachádzal  v dnešnom mestskom parku.  Žiaci sa dozvedeli zaujímavé informácie o živote a podnikaní tejto rodiny,  ktorá musela po 2. svetovej rodiny opustiť Slovensko a ich majetok prepadol štátu. Zaujala nás informácia o tom, kde skončili mnohé artefakty z tohto obdobia. Napríklad vstupná brána do záhrady  kaštieľa bola  roku 1945  demontovaná a neskôr použitá ako vstupná brána  do amfiteátra , kde je dodnes.  Zmienil sa aj o pánovi Schoellerovi,  a o tom, čo všetko spravil pre mesto Levice a jeho okolie ako aj jeho zamestnancov.

 Park je zachovaný až doteraz  a na  mieste,  kde stál Schoellerov kaštieľ,  je dnes rozárium a neďaleko stojí  tabuľa, ktorá  pripomína občanom,  kto bol Gustav  Schoeller.
Natália Kandráčová, 1.B 17.10.2017
PRE ŠTUDENTOV
OZNAMY

STRAVNÍCI !!!! STRAVU JE POTREBNÉ UHRADIŤ DO 15. DŇA V DANOM MESIACI.„Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje“

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

ESF a EFRR


Naša škola kliká zodpovedne.sk

eea grants

detsky fond cloetta