Exkurzia v synagóge - Stredná odborná škola, Pod amfiteátrom 7, Levice

V pondelok 8.10. 2018 sme v rámci odborného výcviku navštívili Synagógu v Leviciach. Nachádza sa na ulici Kálmána Kittenbergera na peknom mieste neďaleko hradu. Hneď pri vstupe do synagógy nás zaujala výstava fotografií p. Kosmályho, učiteľa na SUŠ Ladislava Bielika v Leviciach. Po prehliadke fotografií sme sa presunuli do hlavnej sály, kde nás ako prvé zaujali vysoké stropy so zvláštnymi maľbami. Históriu synagógy nám priblížil pán správca, ktorý nám porozprával o jej výstavbe, fungovaní aj neskoršom využívaní na iné účely. Prekvapilo nás, že ju v 70. a 80.rokoch využívali ako sklady a vtedy veľmi schátrala. Stratilo sa jej vybavenie a hrozilo úplné zničenie. Vďaka prostriedkom z EÚ sa podarilo synagógu zrekonštruovať a využívať na iné ako náboženské účely. Slávnostné znovuotvorenie zrekonštruovanej synagógy bolo v apríli 2012. Dnes sa tu konajú kultúrne podujatia, koncerty, sobáše, výstavy, a teda slúži všetkým občanom. Som rád, že som sa zúčastnil tejto zaujímavej prehliadky.

Matúš Kršiak, pracovník marketingu 1.B 23.10.2018

DOD v škole 13. - 14.12.2018